Zbiorniki naziemne i podziemne

Zbiorniki naziemne

Opis: Na działkach, przy budynkach jedno- lub wielorodzinnych, wodę deszczową spływającą z dachów można gromadzić w ustawionych przy rurach spustowych tzw. zbiornikach naziemnych. W zależności od wielkości zbiornika, powierzchni odwadnianego dachu i intensywności opadu, zbiornik wypełni się wodą opadową już w czasie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut deszczu.

Informacje techniczne: Zbiorniki naziemne mogą być połączone z rurami spustowymi za pomocą tzw. zbieracza (koszt od ok. 50 do 150 zł) wyposażonego w zabezpieczenie przelewowe i spust zapadkowy, które nie dopuszczą do przelania się wody z pojemnika. Nadmiar wody jest wówczas odprowadzany zamontowaną pod pokrywą rurą w inne miejsce (np. do oczka wodnego), lub bezpośrednio do kanalizacji. Filtr zatrzymuje większe zanieczyszczenia (np. liście) i zapobiega butwieniu wody. Zaś kranik u podstawy zbiornika, ułatwia korzystanie ze zgromadzonej deszczówki. Zbiornik naziemny możemy wykonać sami – jego funkcję świetnie spełni np. beczka, najlepiej plastykowa. Jeżeli chcemy zatrzymać więcej wody, można zamontować kilka zbiorników, działających za zasadzie naczyń połączonych – po napełnieniu pierwszego, woda będzie przelewała się do kolejnego zbiornika. Jeżeli nie mamy talentu do majsterkowania, możemy skorzystać z dostępnej na rynku (np. w sklepach internetowych) szerokiej oferty estetycznych, a nawet ozdobnych, zbiorników o różnych kształtach i kolorach, mieszczących od kilkuset do ponad tysiąca litrów deszczówki. Ceny takich zbiorników zaczynają się od ok. 100 złotych. Za zbiornik z kranikiem, zbieraczem i pokrywą trzeba będzie zapłacić ok. 150 do 250 złotych. Większe i bardziej ozdobne zbiorniki mogą kosztować kilkaset do tysiąca złotych.

Gdzie stosować: Działka, zabudowa jednorodzinna, podwórce miejskie.

Funkcje:
Ponowne wykorzystanie wody Regulacja mikroklimatu i adaptacja do zmian klimatu

Zdjęcia przykładowych zbiorników na deszczówkę:

Zbiorniki podziemne

Opis: Podziemne zbiorniki na deszczówkę mają na ogół większą pojemność – od około tysiąca, nawet do kilku tysięcy litrów. Mogą pełnić funkcje gromadzenia wody oraz jej rozsączania – wówczas część wody przedostaje się ze zbiornika bezpośrednio do gruntu. Jeżeli zbiornik pełni tylko funkcję gromadzenia wody deszczowej, może być umieszczony w garażu lub piwnicy budynku, a woda wykorzystywana nie tylko do podlewania kwiatów, ale również do innych prac technicznych w obejściu.

Informacje techniczne: Woda musi być wstępnie oczyszczona – tę rolę spełnia filtr zamontowany na rurze wlotowej. Pompa umożliwia pobieranie zgromadzonej przez nas wody, zaś jej nadmiar jest odprowadzany do kanalizacji. Montaż profesjonalnego zbiornika podziemnego jest bardziej skomplikowany niż montaż zbiornika naziemnego. Ważne są tu między innymi jego wielkość, lokalizacja, rodzaj podłoża, głębokość wód gruntowych czy nachylenie terenu. Przy takiej inwestycji warto więc skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się instalacją zbiorników. Ceny dostępnych na rynku zbiorników podziemnych zaczynają się od ok. 1700 zł za zbiorniki o pojemności ok. 1600 litrów. Za zbiorniki gromadzące kilka tysięcy litrów trzeba będzie zapłacić kilka tysięcy zł.

Gdzie stosować: Działka, zabudowa jednorodzinna, osiedla.

Funkcje:
Ponowne wykorzystanie wody Regulacja mikroklimatu i adaptacja do zmian klimatu  Produkcja biomasy i żywności

Skip to content

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH